The New Elders

Dear one, you have learned many important things over the course of your lifetime.  Today, you are invited to step into the past and find that one person, that one game-changer and remember the most beautiful thing they taught you.  During the next part of this shift, that particular lesson will be very important to your growth.  Whether it be a grandparent, aunt, uncle, family or best friend; embrace the feeling you had when they first brought it to your attention, then share your story!  Some of the most profound, wonderful and amazing things can be learned this way and a strong, cohesive bond can be forged by relaying sound, positive, truthful information to others.

It is time…time for you and those around you to step into your new roles; become the elders of tomorrow for a new generation.  Revel and take joy in this new ‘homework’ assignment. (Smiling) It may be the most important of your Earth plane existence. ~ Creator

Advertisement

9 thoughts on “The New Elders

 1. […] via The New Elders | The Creator Writings […]

 2. Lou says:

  My teacher some years ago now, a lovely kinesiologist who worked with me through a very lonely time ……..her lesson : “Trust the process” , my reaction at times was “…. the process” and still is. This wise woman was oh so right….the path may not be straight , we may stumble but the journey is full of miracles too.

 3. Mor Alev says:

  Reblogged this on Mor Alev and commented:
  Yeni Bilgeler
  Sevgili, Bu yaşamınız boyunca pek çok önemli şey öğrendiniz. Bugün geçmişe adım atmaya ve o tek kişiyi, o oyunun kurallarını değiştireni bulmaya ve size öğrettikleri en güzel şeyi hatırlamaya davet ediliyorsunuz. Bu geçişin bir sonraki parçasında, o ders gelişiminiz için özellikle önemli olacak. İster büyükanne ya da büyükbabanız, teyzeniz, amcanız, aileniz veya en iyi arkadaşınız olsun, o şeye dikkatlerinizi ilk çektikleri ana gidin, o anı kucaklayın ve sonra da hikayenizi paylaşın! En derin, harika ve hayranlık uyandırıcı şeyler bu şekilde öğrenilebilir ve sağlam, olumlu, gerçek bilgiler bu şekilde iletilerek güçlü, kaynaştırıcı, kopmaz bağlar oluşturulabilir.
  Zamanı geldi… sizin ve çevrenizdekilerin yeni görevlerinize adım atma zamanınız geldi; yeni bir kuşak için bilgeler haline gelmenizin zamanı. Bu yeni ‘ev ödevinizin’ keyfini çıkarın, kutlayın. (Gülümseyerek) Yeryüzü varlığınızın en önemlisi bu rolünüz olabilir. – Yaratan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s