Challenging/Easy

For some of you the recent energy shifts have been very challenging and, for others, quite easy/breezy.  I find it humorous (chuckling) that it is always one or the other…never any middle ground.

For the challenged ones; this may very well be your opportunity to look inside and see what needs to be changed.

For the easy/breezy ones; look around you and see who you may be able to assist.  Just the act of being present and holding space can be enough.

Remember, dear ones, you were created to walk your own paths while taking time to be with your brothers and sisters along the way.  Compassion, caring and love will always be noticed. ~ Creator

Advertisement

9 thoughts on “Challenging/Easy

 1. […] Source: Challenging/Easy […]

 2. […] Source: Challenging/Easy […]

 3. Mor Alev says:

  Reblogged this on Mor Alev and commented:
  Zorlayıcı/Kolay
  Bazılarınız için son enerji değişimleri çok zorlayıcı oldu ve, diğerleri için oldukça kolay ve hafif. Ben bunun hep ya bir uçta, ya da diğer uçta olmasını ama asla orta noktada olmamasını oldukça nüktedan buluyorum (gülerek).
  Zorlananlar için; anlaşıldığı üzere, bu sizin içeriye bakma ve neyin değişim ihtiyacında olduğunu görme şansınız olabilir.
  Kolay ve hafif geçirenler için; etrafınıza bakın ve kime yardımcı olabileceğinizi görün. Sadece orada olmak ve o kişi için sevgide yer tutmak bile yeterli olabilir.
  Hatırlayın sevgililer, kendi yolunuzda yürümek ama o sırada yol boyunca kardeşlerinizle olmak için vakit ayırmak üzere yaratıldınız. Şefkat, ilgi ve sevgi her zaman fark edilir. – Yaratan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s