When In Doubt

So, my darling child, you say you have a boring life.  You get up and move through your day, do what you need to do, go home and go to sleep only to get up and do it all over again.  You may have a partner, or not.  You may have family that loves you, or not.  You have friends that appreciate you for who you are, or not.  It all seems quite boring, conventional and repetitive.  But wait…….

The very act of you waking is a miracle!  The ability to move, even the least little bit, is a work of art!  Your thinking, reasoning brain is a joy!  The fact that you are alive and learning is amazing!  Please remember these things when you are feeling low and in desperate need to reassurance.  Your purpose is one of incredible power and immense importance.  You are needed! ~ Creator

Advertisements

8 thoughts on “When In Doubt

 1. Reblogged this on Spiritual Warrior Path and commented:
  Creator Writings.. Your purpose is one of incredible power and immense importance. You are needed!

 2. Mor Alev says:

  Reblogged this on Mor Alev and commented:
  ŞÜPHEYE DÜŞTÜĞÜNDE…. Evet, benim sevgili çocuğum, diyorsun ki benim çok sıkıcı bir hayatım var. Uyanıyorsun ve hayatının içinde yürüyorsun, yapman gerekenleri yapıyorsun, sonra eve gidip uyuyorsun, sonra yine kalkıp bütün o yaptıklarını yeniden yapıyorsun. Bir eşin olabilir ya da olmayabilir. Seni seven bir ailen olabilir, ya da olmayabilir. Seni olduğun gibi takdir eden dostların olabilir ya da olmayabilir. Hepsi sana çok sıkıcı, alışılmış ve birbirinin tekrarı gibi geliyor. Ama bir dakika….

  Sadece uyanman bile bir mucize! Birazcık bile olsa hareket edebilmen bir sanat eseri! Düşünebilen, mantık yürüten beynin bir neşe kaynağı! Hayatta olman ve öğreniyor olman muhteşem! Lütfen umutsuz hissettiğinde ve yeniden güvenmeye, içini rahatlatmaya ihtiyacın olduğunda bu şeyleri hatırla. Senin var olma amacın mucize olacak kadar güçlü ve devasa önem taşıyor. Sana ihtiyaç var! – Yaratan

 3. ommons says:

  Reblogged this on Sacred Cows of Gold… OM and commented:
  Get used to it and it becomes natural…

 4. gaya577 says:

  Korábban egy mókus kerékben éltem, aztán jött egy lehetőség, és bátran léptem. Igaz nem úgy alakultak a dolgok, ahogy azt én elképzeltem, de most köszönöm az égieknek, hogy kaptam ezt a lehetőséget, mert azóta teljesen megváltozott az életem. Sokat tanultam, fejlődtem, és most boldog vagyok, harmóniában élek minden létezővel. Tudom, hogy ki vagyok, és hogy mit akarok az életemben megvalósítani.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s